Sdílet na Facebooku

El Alamein: moderní letovisko s pohnutou historií

El Alamein je egyptské město, které na mapě Egypta najdete na severozápadě země. El Alamein se nachází zhruba 106 kilometrů západně od Alexandrie. V současnosti žije v tomto významném egyptském přístavu něco přes 7 300 obyvatel.

Nový El Alamein

Historie města

I když je El Alamein velmi staré město, tak z historického hlediska je město El Alamein známé především z období druhé světové války. Během druhé světové války se zde odehrály dvě významné bitvy, které dodnes připomínají rozsáhlé hřbitovy ve městě. Smrt zde našlo tisíce německých, řeckých, jihoafrických, britských, australských a italských vojáků. Důležitost zdejších bitev podtrhuje zajímavé muzeum, které můžete ve městě rovněž navštívit.

Jedne z luxusní apartmánů v El Alameinu    Přístavní molo

Současnost

V současnosti je město El Alamein významným egyptským průmyslových městem. Největší příjem však město inkasuje z turistiky. El Alamein je turistickým resortem, který láká turisty z celého světa na teplé počasí a pěkné Středozemní moře.

Nejkrásnější části letoviska je přístav, kde jsou také místní pláže. Celková délka zdejších pláží je jedenáct kilometrů. Kolem místního přístavu se odehrává veškerý turistický ruch. Zde jsou nejdůležitější hotely, restaurace a obchody.

Chrám boží v El Alameinu

Zajímavosti města

Město El Alamein je spjato především s druhou světovou válkou, takže zdejší Válečné muzeum stojí určitě za návštěvu. Muzeum mapuje významné bitvy u města El Alamein, kdy proti sobě stály síly Spojenců a Osy. Obě nejdůležitější bitvy probíhaly v roce 1942. Výsledkem bitev byl ústup německo-italských vojsk z Egypta. V muzeu je k vidění dělostřelecká technika a několik kusů starých tanků. V bezprostředním okolí muzea stojí další stará vojenská technika, která patřila obou válčícím stranám.

Jedna z běžných ulic El Alameinu    Mají tu i plno památek

Krásné pláže El Alameinu

Mezi další zajímavosti města patří četné památníky a hřbitovy. Zhruba čtyři kilometry západně od města stojí italský válečný pomník z bílého mramoru. Od italského památníku stojí další čtyři kilometry německý památník. Východně od města pak najdete Britský válečný hřbitov, kde je zhruba sedm tisíc hrobů. Při vstupu na hřbitov jsou k vidění pietní desky, které vzdávají hold i vojákům z jiných zemí, kteří bojovali po bok Spojenců.

Pro české turisty je El Alamein rovněž významné historické místo, neboť v oblasti kolem města působily rovněž vojenské jednotky tehdejšího Československa.

Jeden z obřích hotelových komplexů    Slavná tanková bitva u El Alameinu

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.