Sdílet na Facebooku

Přírodní div – delta Nilu

Delta Nilu je říční delta, která se rozkládá na území, kde se Nil vlévá do Středozemního moře. Jedná se o jednu z největších říčních delt na světě a také deltu, podle které všechny ostatní dostaly své pojmenování. Už ve starověku si totiž učenci všimli jejího tvaru do řeckého písmena delta Δ. Delta Nilu je tak vlastně ukázkovým prototypem Delty a to s ohromujícími rozměry a plochou 22 000 až 24 000 km² (jako celá Morava!). Dnešní delta Nilu se rozkládá v délce 240 kilometrů od přístavu Alexandrie na západě po Port Said na východě. Ze severu od ústí do moře na jih je pak dlouhá přibližně 160 km. Nilská delta začíná cca 20 kilometrů po proudu od Káhiry.

V 20. století delta Nilu hodně změnila svojí podobu. Jedná se o oblast velmi hustě osídlenou a zemědělsky využívanou. Se stavbou Asuánské přehrady se navíc změnil celý přirozený koloběh každoročních záplav, které přinášeli živiny. Hrozí zde tak ekologická kalamita v podobě zasolování a znehodnocování půdy umělými hnojivy. Hodně se také přirozené koryto delty. Dřívější záznamy hovoří až o 7 hlavních ramenech. Dnes má delta jen dvě a to Damietta na východě a Rosetta na západě, obě jsou splavné a to v celé své délce cca 200 km. Hodně se zde také budují umělé kanály a vodní nádrže.

I přes tyto zásahy člověka je delta Nilu pořád zajímavým a krásným místem a zároveň významným hnízdištěm ptactva. Dokonce se o ní hovoří jako o největší shromaždišti racka malého a rybáka bahenního na světě. Snad se co nejvíce této krásy podaří uchránit i pro další generace.

1 Komentář

Dodatek k Asuánu: delta se v minulosti pomalu rozšiřovala severním směrem (až o 4 metry ročně), po výstavbě Asuánské přehrady stagnuje a několika místech pomalu ustupuje na jih. Sedimenty Nilu v deltě dosahují výšky až 23 metrů.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.