Sdílet na Facebooku

Dahab na mystickém Sinaji

Dahab je menší přístavní město na severovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova u Akabského zálivu. Přesněji se tato dříve beduínská vesnice nachází přibližně 80 km severovýchodně od Sharm el-Sheikhu. Dahab má dnes 5000 obyvatel a patří mezi velmi vyhledávané letoviska zejména mezi potápěči.

Zajímavé je samotné jméno města Dahab. Což je v arabštině pojmenování pro zlato. Město dostalo toto označení pravděpodobně pro jeho geografické umístění – nejpravděpodobněji díky tomu, že se tu kdysi samotné zlato těžilo. Část místních ale tvrdí, že je to kvůli sytě zlatým pískům v okolí nebo kvůli barvě oblohy těsně po západu Slunce.

Dnes už je jedno, jestli se zde přímo těžilo přímo surové zlato nebo jestli ho Dahab získává díky svým zlatým pískům a zástupům turistů. Důležité je, že nouzi tady opravdu nemají, o čemž svědčí i zástupy luxusních hotelů v čele s Hiltonem, Marriottem a podobnými.

Skvělé místo pro vodní sporty - to je Dahab

I přesto se Dahab řadí spíš k těm klidnějším a zajímavějším letoviskům na rozdíl od natřískané Hurgády. Lákavé jsou hlavně korálové útesy, které se nachází v bezprostřední blízkosti města. Jsou plné barev a roztodivných ryb (včetně jedovatých perutýnů). Velmi vhodné klima je zde i pro windsurfing a další vodní sporty.

Nejvyhledávanější historickou památkou v blízkosti je Klášter svaté Kateřiny, který stojí v místě, kde na úpatí u hory Sinaj podle bible uviděl Mojžíš hořící keř. Samotné město má dokonce i své náměstíčko se spoustou menších kaváren.

Windsurfing v Dahabu

Dahab přitom není úplně klidné místo. Po šestidenní válce byl obsazen Izraelem. Po opuštění si pak začaly vyřizovat účty znepřátelené beduínské kmeny. Při bombovém útoku z roku 2006, který nebyl mířený proti turistům, zde zahynulo 25 lidí.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.